Krótki poradnik jak szkolić z bhp, który zmieni wszystko - o bhp

szkolenia bhp warszawa

Szkolenie z pierwszej pomocy w wypadkach samochodowych

Pierwsza pomoc w wypadkach drogowych jest bardzo ważną umiejętnością, która może uratować życie poszkodowanym osobom. Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy w wypadkach drogowych są oferowane przez firmy, któ

Krótki poradnik jak szkolić z bhp, który zmieni wszystko - o bhp szkolenia bhp warszawa
re zajmują się także szeroko pojętym zakresem BHP. Udział w takim szkoleniu pierwszej pomocy jest kierowany głównie do zakładów pracy, w których pracownicy dużo poruszają się samochodami, pociągami lub komunikacją miejską. Kompleksowy kurs pierwszej pomocy w wypadkach drogowych obejmuje wiele punktów w programie i pozwala na zapoznanie się uczestników z wiedzą na temat właściwego postępowania w razie wypadku. Szkolenie obejmuje około pięciu godzin, podczas których omawiane są najczęściej występujące urazy w razie wypadków. W przyspieszonym kursie pierwszej pomocy w razie wypadków drogowych udział biorą także osoby, które uczestniczą w kursie na prawo jazdy. Od normalnego szkolenia w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej, taki kurs różni się tym, że jest bardziej rozbudowany, ponieważ musi uwzględniać więcej czynników.


Zapewnienie środków ochrony

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy jest jednym z ważniejszych obowiązków pracodawcy wobec pracowników. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy określają odpowiednie normy, które pracodawca musi spełnić wobec pracowników. Jednym ze świadczeń, zawartych w przepisach BHP, jest zapewnienie odpowiednich środków ochronnych dla pracowników w postaci odzieży i obuwia, jeśli w danej pracy osoba jest narażona na kontakt ze szkodliwymi środkami i czynnikami środowiska pracy. Także w przypadku ryzyka zniszczenia lub zabrudzenia odzieży własnej pracowników, pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiedni ubiór i obuwie do wykonywanej pracy, w postaci tak zwanej odzieży i obuwia roboczego. Wszystkie środki ochrony zapewniane pracownikom są własnością zakładu pracy, czyli pracodawcy, na nim to więc spoczywa obowiązek ich czyszczenia i utrzymywania ich higieny zgodnie z przepisami sanitarnymi. Świadczenia, wynikające z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, dotyczące zapewnienia odpowiednich środków ochrony i odzieży roboczej, są obowiązkiem pracodawcy.


Czym jest kodeks pracy

Każda osoba związana w jakiś sposób ze środowiskiem pracy, czy to pracownik, czy pracodawca, słyszała o kodeksie pracy. Nic w tym dziwnego, ponieważ to właśnie w kodeksie pracy są zawarte zbiory norm oraz przepisów, które regulują prawa i obowiązki związane z pracą. Prawa te oraz obowiązki odnoszą się do wszystkich pracowników, niezależnie od podstawy prawnej ich zatrudnienia. Sam kodeks pracy składa się z rozdziałów, dokładnie z piętnastu, które określają konkretne zagadnienia dotyczące pracy. Przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy znajdują się w dziale dziesiątym tego kodeksu. Bezpieczeństwo i higiena pracy, w skrócie BHP, występuje dokładnie pod taką samą nazwą w tytule dziesiątego działu kodeksu pracy. Mianem BHP określa się zbiór zasad, które dotyczą bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy, mające na celu ochronę pracowników. W zakres bezpieczeństwa i higieny pracy mogą wchodzić także inne dziedziny, takie jak ergonomia, medycyna pracy czy też psychologia pracy, jak również zagadnienie ryzyka zawodowego.


Zmieniające się przepisy BHP

We współczesnym świecie nikogo nie dziwi prężny rozwój gospodarki i ekonomii, a co za tym idzie pojawia coraz więcej nowych branż i miejsc pracy, a istniejące już branże muszą dostosować się do zmieniającego się rynku. W związku ze zmieniającymi się warunkami pracy oczywistym następstwem jest konieczność modyfikowania i zmiany niektórych przepisów dotyczących BHP. Zasady zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy są regulowane prawnie przez odpowiednie instytucje państwowe. Zmiany prawne w zakresie BHP są następstwem zmieniających się warunków istniejących już na rynku branży oraz pojawiania się nowych gałęzi w gospodarce. Większość tych zmian jest jednak jedynie modyfikacją istniejących już przepisów w celu ich dopasowania do nowego środowiska pracy. Warto być na bieżąco z wszelkimi zmianami w obrębie przepisów BHP, zwłaszcza jeśli jest się pracodawcą. Firmy zajmujące się zawodowo szkoleniami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy orientują się w najnowszych przepisach i dostosowują do nich swoje usługi.


Szkolenia BHP dla osób na stanowiskach inżynieryjnych

Szkolenia, które pracodawca ma obowiązek zapewnić, z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dzielą się na różne kategorie, w zależności od uczestników takiego kursu. Jednym z takich szkoleń BHP są te skierowane dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach inżyniera lub technika. Taki kurs jest przeznaczony dla inżynieryjno-technicznych zakładów pracy, w tym konstruktorów, projektantów, technologów oraz organizatorów produkcji. Szkolenie jest prowadzone najczęściej w formie seminarium połączonym ze zdobywaniem wiedzy w zakresie własnym uczestnika, który korzysta z zapewnionych przez organizatora materiałów do nauki. Czas szkolenia BHP, przeznaczonego dla pracowników stanowisk inżynieryjnych, to minimum szesnaście godzin samych wykładów. Kurs kończy się specjalnym egzaminem sprawdzającym przyswojenie wiedzy uczestników z określonego zakresu materiału. Zakończone szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy pozwala organizatorowi na wydanie zaświadczenia, które potwierdza uczestnictwo pracownika w takim okresowym kursie.



© 2019 http://o-bhp.przedszkole99.wroclaw.pl/