a, która zatrudnia wykwalifikowanych pracowników znających bieżące przepisy BHP. Można wyróżnić dwie sytuacje, w których następuje zwolnienie z obowiązku ukończenia szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy. Z okresowego szkolenia BHP może być zwolniony pracownik w sytuacji, gdy podejmuje pracę na tym samym stanowisku bezpośrednio przez nawiązaniem umowy z obecnym pracodawcą. Inną sytuacją, w której pracownik nie musi uczestniczyć w kursie BHP, jest zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło lub umowy o zlecenie. W takim przypadku to od pracodawcy zależy, czy uzna za konieczne przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Poza tymi dwoma przypadkami, okresowe szkolenia BHP obowiązują wszystkich pracowników oraz pracodawców, o czym warto pamiętać.
Co obejmuje szkolenie przedmedyczne
Każdej firmie powinno zależeć na utrzymaniu jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa, w czym pomaga odpowiednia edukacja pracowników w zakresie BHP oraz w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Same szkolenia BHP są obowiązkowe dla wszystkich pracowników i pracodawców, jednak warto także skorzystać z oferty szkolenia przedmedycznego dla pracowników. Program takiego kursu przedmedycznego, przeznaczonego dla wszystkich pracowników, obejmuje rozpoznanie nagłego zatrzymania krążenia, naukę wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a także obsługę defibrylatora. Ponadto uczestnicy takiego kursu są zapoznawani z wyposażeniem apteczki, sposobami opatrywania ran i tamowania krwotoków oraz ze sposobami postępowania w razie wypadku samochodowego. Innymi zagadnieniami poruszanymi podczas kursu są urazy kostno-szkieletowe, padaczka, cukrzyca, zawał serca oraz sposoby radzenia sobie z takimi problemami. Kurs pomocy przedmedycznej często jest połączeniem teorii z praktyką, ucząc zastosowania różnych metod niesienia pomocy w codziennym życiu.
Modyfikacja przepisów BHP
Przepisy regulujące sprawy związane z BHP znajdują się w Kodeksie Pracy, który stanowi akt normatywny zawierający zbiór przepisów dotyczących wszystkich pracodawców oraz pracowników. Firma zajmująca się świadczeniem usług z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, takimi jak chociażby szkolenia BHP, zatrudnia odpowiednio wykwalifikowanych pracowników znających się na bieżących przepisach. W sytuacji, gdy pracodawca nie jest pewien czy jego firma spełnia odpowiednie przepisy z zakresu BHP, dobrze jest skorzystać z usługi audytu bezpieczeństwa. Audyt BHP jest przeprowadzany przez zespół specjalistów, którzy posiadają wiedzę na temat obowiązujących przepisów prawnych regulujących kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Przeprowadzenie audytu, czyli inaczej oceny danych procesów w firmie, pozwoli pracodawcy na dowiedzenie się, czy spełnia odpowiednie wymagania związane z BHP. Same przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy mogą ulegać zmianie oraz aktualizacji, warto więc regularnie sprawdzać, czy firma spełnia bieżące wymagania regulowane przez przepisy BHP.
Systemy zarządzania bezpieczeństwem
Firma, która zajmuje się bezpieczeństwem i higieną pracy, poza ofertą przeprowadzania szkolenia BHP, może zajmować się także tworzeniem systemu zarządzania bezpieczeństwem w danym przedsiębiorstwie. System zarządzania bezpieczeństwem to nic innego, jak element całościowego zarządzania przedsiębiorstwem. Posiadanie systemu zarządzania bezpieczeństwem nie jest obowiązkowe, jednak firma posiadająca odpowiednie certyfikaty z zakresu jakości, ochrony środowiska oraz BHP jest bardziej poszukiwana na rynku pracy. Firma BHP oferuje pomoc w tworzeniu systemów zarządzania bezpieczeństwem, takich jak ISO 14001 oraz OHSAS 18001. Pierwsza norma obejmuje tak zwany system zarządzania środowiskowego, gdzie firma posiadająca certyfikat ISO 14001 szczyci się tym, że dba o środowisko naturalne. Z kolei norma OHSAS 18001 dotyczy bezpiecznego organizowania stanowisk pracy, a także zapewnia odpowiednie szkolenia BHP oraz przeprowadzanie audytów wewnętrznych. Posiadanie norm nie jest obowiązkowe, jednak pomaga w pozytywnym budowaniu wizerunku firmy.